Pierwsza wizyta u dietetyka

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka.

  2. Jak przygotować się do wizyty.

  3. Jak wygląda druga wizyta.

  4. Dlaczego potrzebna jest wizyta kontrolna.

  5. Na końcu artykułu zamieszczam do pobrania Dzienniczek Żywieniowy. 

Wizyta

Z doświadczenia wiem, że pierwsza wizyta u dietetyka może powodować stres i zdenerwowanie. Niepotrzebnie. Dokładam wszelkich starań aby pierwsze spotkanie w moim gabinecie było miłe i niestresujące.

Na pierwsze spotkanie trzeba przeznaczyć ok. 45 min.

Bardzo ważnym elementem wizyty jest wywiad, którego celem jest dokładna analiza dotychczasowych nawyków żywieniowych, harmonogramu codziennych zajęć oraz poznanie preferencji kulinarnych. Przed pierwszym spotkaniem warto zrobić listę spożytych produktów z jednego a najlepiej z trzech wybranych dni. Lista powinna zawierać:

  • każdy spożyty produkt,
  • godziny posiłków,
  • ilość wypitych płynów.

Im dokładniej to określisz, tym dokładniej będę mogła dokonać analizy dotychczasowej diety. Dla ułatwienia można skorzystać z załączonego dzienniczka żywieniowego do pobrania na końcu strony.

Analiza stanu zdrowia

Kolejnym etapem jest analiza stanu zdrowia, dlatego należy przygotować się na pytania dotyczące przebytych lub aktualnych chorób, zażywanych leków, alergii lub nietolerancji pokarmowych. Warto przed pierwszym spotkaniem wykonać podstawowe badania:

  • krwi i moczu
  • lipidogram
  • poziom glukozy

Jeżeli istnieje podejrzenie chorób tarczycy, warto oznaczyć sobie poziom TSH.

Po tych wszystkich dociekliwych pytaniach, przechodzi się do ostatniego etapu wizyty, który jest równie ważny. Dokonywana jest analiza składu masy ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) oraz mierzone są obwody ciała.

Metoda BIA określa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, masę mięśni, kości oraz pomaga nam zbadać nawodnienie organizmu. Pomiar ten określa również zapotrzebowanie na energię, dzięki któremu można określić kaloryczność diety.

Pomiary wagi, bioimpedancji oraz obwodów ciała pozwalają na śledzenie efektywności podjętej kuracji.

Przeciwwskazaniem do wykonania pomiaru BIA jest ciąża oraz wszczepiony stymulator serca.

Aby pomiar był miarodajny należy przed wizytą:

  • nie pić dużej ilości płynów i nie jeść obfitego posiłku przez co najmniej 2 godziny
  • nie uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych

Zdobyte informacje wykorzystuję do przygotowania optymalnej i indywidualnej diety, dostosowanej do preferencji żywieniowych, stylu życia i zdolności kulinarnych.

Jeżeli jesteś osobą lubiąca eksperymentować w kuchni, nieobce Ci są techniki kulinarne, lubisz poznawać nowe smaki możesz liczyć, że w Twojej diecie tego nie zabraknie. Jeżeli z kolei jesteś osobą stroniącą od kuchni, cenisz szybkość i łatwość w przygotowaniu potraw, możesz liczyć na to, że w kuchni spędzisz minimum potrzebnego czasu do przygotowania zdrowego i smacznego posiłku. Mam przepisy na zdrowe posiłki dla każdego! Sprawdź:

Pyszne i zdrowe przepisy.

Czas oczekiwania na dietę wynosi od 4 do 7 dni. Dlatego na pierwszym spotkaniu omówimy również co można zmienić od razu, jak podjąć walkę ze złymi nawykami i jak stopniowo zmieniać je na lepsze, które będą pierwszym krokiem do spełnienia marzeń o szczupłej i zdrowej sylwetce.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nawykach, warto przeczytać tę książkę:

Książka Charles Duhigg, „Siła Nawyku”.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/171834/sila-nawyku-dlaczego-robimy-to-co-robimy-i-jak-mozna-to-zmienic-w-zyciu-i-biznesie

Już wiesz, że pierwsza wizyta to nic strasznego a ja wierzę, że jak przekroczysz próg mojego gabinetu to razem pokonamy Twoje problemy z odżywianiem i zmianą nawyków żywieniowych.

Pierwsze „koty za płoty”. Spotykamy się ponownie po ok tygodniu. Już bez lęków i oporów ale z ciekawością jak będzie wyglądało żywienie „po nowemu”.

Druga wizyta u Dietetyka

Druga wizyta trwa ok 45 minut. Podczas tego spotkania omówimy szczegółowo:

  • produkty, które powinny znaleźć się w nowym jadłospisie oraz te których należy się wystrzegać,
  • podstawowe zalecenia dietetyczne
  • propozycje jadłospisu na najbliższy okres.

Wiesz, że jesteś już na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Jednak pojawiło się mnóstwo pytań, jesteś ciekawy pierwszych efektów rozpoczętej kuracji.

Wizyta kontrolna

Wizyty kontrolne pozwolą Ci rozwiać wątpliwości dotyczące nowej diety, sprawdzić efekty wprowadzonych zmian żywieniowych. Trwają 15-30 minut. Na wizytach tych dokonywane będą kontrola wagi, analiza składu ciała, pomiary obwodów. Przygotuję dla Ciebie propozycje jadłospisów na kolejny okres.

Spotkania kontrolne w zależności od indywidualnych potrzeb mogą odbywać się co tydzień lub co dwa tygodnie.

Umów wizytę u dietetyka


Dzienniczek żywieniowy do pobrania:

Pobierz dzienniczek żywieniowy